Aptekarze i gorzki posmak homeopatii | farmacja.pl

Aptekarze i gorzki posmak homeopatii

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-19 11:03:49 /

Dziennik Gazeta Prawna opublikował artykuł dotyczący stanowiska Naczelnej Rady Aptekarskiej odnośnie homeopatii. Czy jest ono wynikiem powiązań biznesowych z firmą Boiron? Co o tym sądzą lekarze, urzędnicy i Minister Zdrowia?

Dwa tygodnie po publikacji na łamach MGR.FARM artykułu pt. "Homeopatia: lekarze przeciw, aptekarze za", tematem zajęli się Patryk Słowik i Jakub Styczyński z Dziennika Gazety Prawnej. Dziennikarze cytują w nim pismo Prezes Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej do Pawła Wójcika - prezesa zarządu Boiron sp. z o.o. - w którym informuje ona o poparciu Naczelnej Rady Aptekarskiej dla homeopatii.

- Opublikowaliśmy ten temat artykuł w portalu www.mgr.farm - mówi dla DGP Łukasz Waligórski, redaktor naczelny serwisu i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Wywołał on sporą dyskusję wśród farmaceutów w mediach społecznościowych, przez którą bardzo często przewijało się słowo "wstyd".

Cytuje przy tym te najbardziej stonowane komentarze. Nie brakuje także takich jak choćby: "obciach dla środowiska, wstyd i hańba, ma ktoś oficjalne stanowisko NRA w tej sprawie? Trzeba oprotestować. Od lat nie handluję cukrem, wodą i alkoholem, nikomu nigdy nie proponowałam i nie zaproponuję produktów z tej grupy. Jak tak można? Zaścianek i średniowiecze".

Łukasz Waligórski dodaje, że kontrowersje wokół homeopatii w środowisku farmaceutów są obecne już od wielu lat, a spór między jej zwolennikami i przeciwnikami wcale nie gaśnie.

- Pamiętajmy przy tym, że stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej w tej sprawie jest niezmienne od kilkunastu lat. Jego utrzymanie przez obecną radę nie jest więc zaskoczeniem - uzupełnia.

Zdaniem dziennikarzy DPG tutaj pojawia się jednak kilka wątpliwości. Po pierwsze dlaczego samorząd aptekarski nie wydał oficjalnego stanowiska w sprawie homeopatii, ale jedynie poinformował o nim czołowego przedsiębiorcę działającego na rynku? Po drugie czy istnieją jakiekolwiek biznesowe zależności pomiędzy aptekarzami a firmą Boiron?

- Pismo prezes NRA było odpowiedzią na korespondencję z firmą Boiron. Do tej pory jedynie ona zwróciła się z prośbą o stanowisko w kwestii leków homeopatycznych. Żaden inny producent leków homeopatycznych nie zwrócił się do NRA z podobną prośbą - wyjaśnia Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NRA.
Leleno zaprzecza też by istniały jakiekolwiek biznesowe powiązania w tej kwestii. Mówi, że firma Boiron prowadzi jedynie, jak wiele innych firm, bezpłatne szkolenia dla farmaceutów współorganizowane z przedstawicielami środowisk naukowych oraz okręgowych rad aptekarskich.

Z informacji dziennikarzy DPG wynika jednak, że Boiron wspiera samorząd aptekarski także finansowo. Choćby przez wykupywanie całostronicowych reklam swych produktów w kwartalnych biuletynach okręgowych izb aptekarskich. W ostatnim biuletynie warszawskiego samorządu znajdują się dwie duże reklamy produktów Boiron. Ponadto w jednym z tekstów o licznych właściwościach arniki górskiej, nazwa "Boiron" pada trzykrotnie wraz ze wskazaniem, że to właśnie ten producent oferuje pacjentom arnikę.

- Redaktorem naczelnym biuletynu jest Michał Bylinak. Jest on także prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, jak również wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej - piszą Słowik oraz Styczyński i dopytują jak to się stało, że ten sam Byliniak jako wiceprezes samorządu szczebla centralnego nie wie o finansowaniu działalności Byliniaka na szczeblu lokalnym?

- Firma Boiron podobnie jak wiele innych firm, jest również sponsorem wynajmującym sale, catering czy wnosi niewielkie opłaty za reklamę leków w biuletynach informacyjnych izby okręgowych - odpowiada Tomasz Leleno.

Jaka jest skala wydatków Boiron na rzecz farmaceutów? Tego aptekarze nie mówią, że spółka Boiron w nadesłanym do DGP stanowisku, całkowicie pomija ten temat.

Więcej o zdaniu Naczelnej Izby Lekarskiej, GIF i Ministerstwa Zdrowia na ten temat, w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.

Polecamy również: "Ministerstwo Zdrowia chce prawdy o homeopatii".

Źródło: DGP

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj