Apteki muszą być stabilne ekonomiczne, bo kredytują NFZ na 3 mld zł | farmacja.pl

Apteki muszą być stabilne ekonomiczne, bo kredytują NFZ na 3 mld zł

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-19 09:00:00 /

W programie #RZECZoPRAWIE wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków, tłumaczył założenia i cele ostatniej nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Przekonywał, że apteka musi być stabilna ekonomicznie chociażby po to, żeby mogła zapewnić pacjentowi leki. Polskie apteki tak naprawdę kredytują na ok. 3 tygodnie Narodowy Fundusz Zdrowia łącznie na 3 mld złotych.

- 70 proc. europejskich aptek jest prowadzonych przez farmaceutów. Zmiany dotyczą nowo otwieranych aptek. Tylko te placówki będą otwierane przez farmaceutów, a nie przez przedsiębiorców - mówił Marek Tomków.

Wiceprezes NRA odniósł się również do zarzutów wicepremiera Morawieckiego i wicepremiera Gowina wobec 'apteki dla aptekarza'.

- Cenię sobie zdanie pana Gowina. Patrząc na szkolnictwo wyższe, które reprezentuje, to każdy rodzaj studiów można zdobyć w systemie 2-stopniowym. Są tylko 3 wyjątki prawo, medycyna i farmacja. Nie bez powodu. Wszędzie uznaje się, że są to zawody zaufania publicznego i są mocno ograniczone - mówił Tomków. - Zgadzam się z tym, że jest to mocne ograniczenie działalności gospodarczej, tylko apteka nigdy nie była i nie będzie działała w oparciu o swobodę gospodarczą.
Marek Tomków zwrócił uwagę, że dwa razy więcej dzienników resortowych jest wydanych w stosunku do handlu lekami, niż do handlu bronią.

- Jeśli sprowadzimy aptekę tylko do działalności sklepu, to proszę powiedzieć mi jaka jeszcze inna działalność ma regulowane ceny? Nam minister ustala 4 tys. cen co 2 miesiące. W której działalności za sprzedaż 2-3 opakowań preparatu grozi kara do pól mln zł? Tak jest w przypadku nawet prostych leków na grypę. Za przyjęcie jakiejkolwiek obietnicy korzyści przy zakupie leku refundowanego aptekarz staje przed prokuraturą i grozi mu wyrok do lat 8 - wyliczał Tomków.

Cały program z udziałem wiceprezesa NRA można obejrzeć na strona Rzeczpospolitej. POLECAMY!

Źródło: rp.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj