Ekstazy coraz bliżej dopuszczenia w stresie pourazowym | farmacja.pl

Ekstazy coraz bliżej dopuszczenia w stresie pourazowym

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-17 13:00:00 /

Opublikowano właśnie wyniki badania klinicznego II fazy z udziałem 107 osób ze zdiagnozowanym zespołem stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder). Nowe leczenie było połączeniem psychoterapii i stosowaniem 3,4-methlenedioksymetamfetaminy (MDMA), znanego składnika nielegalnych środków ekstazy.

Do oszacowania skuteczności leczenia zastosowano zwalidowaną skalę objawów stresu pourazowego, która bierze pod uwagę częstotliwość koszmarów nocnych i poziom lęku. Po roku terapii i 2-3 sesjach terapeutycznych wspomaganych MDMA, 67% uczestników pozbyło się objawów choroby. Podobne rezultaty uzyskano tylko u 23% badanych z grupy kontrolnej, otrzymującej psychoterapię i placebo. Eksperci przyznają, że wyniki są zaskakujące i o wiele lepsze niż inne dostępne obecnie terapie stosowane w stresie pourazowym, w tym od leków przeciwdepresyjnych. FDA wydała pozytywną rekomendację do rozpoczęcia III fazy badań klinicznych.
Badania sugerują, że MDMA zmniejsza lęk i zwiększa uwalnianie serotoniny i innych neuroprzekaźników, które powodują polepszenie samopoczucia. W ten sposób osoby mogą szczegółowo przypomnieć sobie wydarzenia i to bez paniki, ponieważ MDMA tak wpływa na sieci neuronowe, że wspomnienia ludzi nie są porwane przez strach. Inspiracją do przeprowadzenia tych badań były eksperymenty z lat 60’ ubiegłego wieku, w których stosowano LSD u żołnierzy cierpiących na zespół stresu pourazowego.

Źródło: www.nature.com

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj