Nadużywanie antybiotyków może prowadzić do raka jelita | farmacja.pl

Nadużywanie antybiotyków może prowadzić do raka jelita

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-15 10:00:00 /

Ostatnio opublikowane wyniki badań sugerują, że wysokie spożycie antybiotyków, znacznie zwiększa ryzyko formowania się polipów w jelicie grubym, mogących ulegać przemianie złośliwej do raka jelita. Jest to kolejny dowód na to, że flora bakteryjna jelit odgrywa kluczową rolę w rozwoju tego nowotworu.

Wyniki pochodzą z dużego badania obserwacyjnego z udziałem ponad 120 tys. pielęgniarek. W 1976 r. w chwili włączenia kobiet do badania, były one zdrowe i miały 30-55 lat. Po ponad 30 latach, wśród nich rozpoznano 1194 przypadków nieprawidłowych wzrostów w okrężnicy i odbytnicy.

Okazało się, że kobiety które stosowały antybiotyki przez co najmniej 2 miesiące w wieku 20-39 lat, były o 36% bardziej narażone na rozwój polipów lub gruczolaków, niż te które ich nie stosowały. U starszych kobiet (w wieku 40-59), ta tendencja była jeszcze bardziej widoczna. Jeśli stosowały one antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej, prawdopodobieństwo rozwoju gruczolaka wynosiło aż 69%.
Antybiotyki powodują zmniejszenie się kolonizacji fizjologicznych bakterii jelitowych. Powoduje to zaburzenie równowagi i nadmierny rozrost drobnoustrojów chorobotwórczych. Wydaje się, że ludzie, którzy nadużywają antybiotyków (szczególnie w infekcjach wirusowych), mogą być bardziej narażeni na polipy, a tym samym rozwój raka jelita grubego, niż ludzie, którzy stosują ich mniej.

Więcej na ten temat na stronach The Guardian.

Źródło: The Guardian

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj