Aktualności | farmacja.pl

Aktualności

23.03.2018

Aptekarze donoszą do UOKIK na dystrybutora leku Pradaxa

Właściciele aptek zrzeszeni w ZAPPA składają zawiadomienie o naruszeniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów przez firmę Boehringer Ingelheim. To już kolejne, po interwencji w sprawie firmy Bayer ( producenta i dystrybutora leku Xarelto ) zgłoszenie przedsiębiorców prowadzących apteki .

23.03.2018

Kiedy WIF powinien rozważyć wszczęcie postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki?

Mogą spać spokojnie przedsiębiorcy, którzy przed 25 czerwca posiadali więcej niż 4 apteki, a jednocześnie nie przekraczali jednoprocentowego progu koncentracji. Jeśli jednak po wejściu w życie 'apteki dla aptekarza' zwiększyli liczbę posiadanych placówek, wojewódzki inspektor farmaceutyczny powinien w określonych sytuacjach rozważyć wszczęcie postępowania cofającego zezwolenie - uważa GIF.

23.03.2018

Drabina analgetyczna nie zawsze się sprawdza

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy, w myśl których lekarz będzie miał obowiązek założenia pacjentowi karty oceny nasilenia bólu. Resort zmienia również rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

23.03.2018

40 000 zł kary dla apteki za reklamę w prasie. Przedsiębiorca próbował obejść przepisy…

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nałożył karę w wysokości 40 000 zł na przedsiębiorcę, który przedsiębiorca umieścił w prasie ogłoszenie zawierające informacje o lokalizacji i godzinach otwarcia apteki oraz jej logo. Obok tego ogłoszenia znalazło się inne - firmy budowlanej - z wyróżniającym się hasłem "Najniższe ceny". WIF uznał, że takie zestawienie to nielegalna reklama apteki...

23.03.2018

Prezydent Poznania chce aptek "przyjaznych kobietom"

Apteki realizujące recepty na tabletki "dzień po" oraz darmowa całodobowa opieka ginekologiczna dla wszystkich mieszkanek Poznania. Projekt ten ruszy najpóźniej we wrześniu 2018 roku. Tak Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta, rozpoczyna swoją kampanię przed wyborami samorządowymi.

23.03.2018

Trzy gdańskie apteki zaatakowane. Ktoś rozpylił w nich cuchnącą substancję...

W czwartek wieczorem ktoś rozpylił w trzech gdańskich aptekach substancję o ostrym i nieprzyjemnym zapachu. Był to prawdopodobnie kwas masłowy. Strażacy, którzy zostali wezwani na miejsce, przez całą noc wietrzyli placówki. Sprawą rozpylenia zajmuje się policja.

22.03.2018

Wielka Brytania: tylko co piąty farmaceuta szpitalny jest zadowolony z poziomu zatrudnienia

Zdecydowana większość farmaceutów pracujących w brytyjskich szpitalach nie jest zadowolona z poziomu zatrudnienia w tego typu placówkach - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Pharmacist's Defence Association wśród 535 respondentów. Jednocześnie prawie 90% farmaceutów przyznało, że ma warunki do wykonywania swoich obowiązku z zgodzie ze swoją fachową wiedzą i oceną.

22.03.2018

Informacja o lokalizacji i godzinach otwarcia, też może stanowić reklamę apteki

Karę w wysokości 5000 zł będzie musiał zapłacić właściciel apteki, który na przełomie listopada i grudnia 2017 wywiesił baner, zawierający informacje o nazwie, lokalizacji i godzinach otwarcia swojej placówki, wraz z zaproszeniem do skorzystania z jej oferty. Wielkopolski WIF uznał, że była to forma zakazanej reklamy apteki...

22.03.2018

Eksperci komentują zapowiedzi walki z "mafią lekową"

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej z nadzieją patrzy na zapowiedzi walki z nielegalnym wywozem leków: - Minister Ziobro idzie ostro. Jeden z Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych uważa jednak, że nowe przepisy nic nie zmienią...

22.03.2018

Brytyjscy farmaceuci mogą wypisywać recepty, ale robią to niechętnie…

W 2006 r. wprowadzono w Wielkiej Brytanii możliwość niezależnego wypisywania przez farmaceutów leków na receptę. Aby zdobyć takie uprawnienie i zostać tzw. independent prescriber, konieczne jest jednak odbycie specjalnego szkolenia. Jak do tej pory zdecydowało się na ten krok tylko 11% farmaceutów. Nawet po odbyciu przeszkolenia nie wszyscy używają swoich nowych uprawnień. Jaka jest tego przyczyna?

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj