Technicy wystąpią z inicjatywą ustawodawczą | farmacja.pl

Technicy wystąpią z inicjatywą ustawodawczą

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-18 14:00:00 /

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek zamierza wystąpić z inicjatywą ustawodawczą o zmianę ustawy Prawo Farmaceutyczne w zakresie pozwalającym technikom farmaceutycznym otwieranie własnych aptek. Ponadto chce przywrócenia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny.

- W najbliższym czasie zamierzamy wystąpić z inicjatywą ustawodawczą o zmianę ustawy Prawo Farmaceutyczne w zakresie pozwalającym technikom farmaceutycznym otwieranie własnych aptek - sygnalizuje Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek.

Ponadto IGWPAiA chce by minister zdrowia przywrócił kształcenie w zawodzie technik farmaceutyczny z możliwością zrobienia licencjatu. Był to jeden z tematów poruszonych przez przedstawicieli techników farmaceutycznych podczas spotkania z podsekretarzem stanu w resorcie zdrowia, Markiem Tombarkiewiczem (czytaj więcej: Co dalej z uprawnieniami techników?).
- Jesteśmy otwarci na rozmowy. Dzisiaj padła propozycja wprowadzenia kształcenia na poziomie licencjackim i wydaje się, że to jest bardzo dobra propozycja, nad którą będziemy w dalszym ciągu pracować - mówił Tombarkiewicz podczas posiedzenia Sejmu 10 maja.

Zdaniem IGWPAiA ważnym elementem jest również uporządkowanie uprawnień zawodowych techników farmaceutycznych w taki sposób, by mogli wykonywać samodzielnie czynności fachowe w aptece, o których mówi Prawo farmaceutyczne.

- Technicy powinni mieć możliwość sporządzania odpisów recept i powinni mieć obowiązek zgłaszania działań niepożądanych. Ponadto w przypadku wydawania produktów gotowych, których dawkę i postać określa lekarz technik farmaceutyczny nie powinien być ograniczony Farmakopeą Polska - twierdzą przedstawiciele techników. - Jeśli Naczelna Izba Aptekarska twierdzi, że technicy zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów to IGWPAiA ma propozycję żeby sporządzaniem produktów leczniczych w recepturze zajęli się wyłącznie farmaceuci.

Źródło: FB / MGR.FARM

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj