W aptekach wciska się niepotrzebny towar | farmacja.pl

W aptekach wciska się niepotrzebny towar

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-05-19 07:00:00 /

Zdaniem Ministra Zdrowia znaczna część sprzedawanych w aptekach towarów nie ma żadnej wartości medycznej i stanowi sposób na wyciąganie ludziom pieniędzy z kieszeni. Zdaniem Radziwiłła to musi się zmienić.

W programie "Gość Wydarzeń" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bronił nowelizacji mówiącej o "aptece dla aptekarza".

- Apteka to nie zwykły biznes, lecz placówka służby zdrowia. Nie może być tak, że ktoś już przy wejściu proponuje dodatkowy produkt, przy kasie leżą kolejne, a osoba obsługująca proponuje kupno produktu w cenie dwóch albo jeszcze czegoś dodatkowego - mówił Radziwiłł.

W ocenie ministra znaczna część sprzedawanych w aptekach towarów nie ma żadnej wartości medycznej.

- To wyciąganie pieniędzy ludziom z kieszeni - ocenił Radziwiłł. - Apteki stały się zwyczajnym rynkiem, na którym wciska się każdy towar, często wcale niepotrzebny, a bywa, że wręcz szkodliwy dla tego, kto kupuje. To musi się zmienić.
W jego ocenie wprowadzona nowelizacja była bardzo potrzebna, bo "porządkuje rynek, a w zasadzie powstawanie aptek". Podkreślił, że ustawa mówi nie o "aptece dla lekarza", ale o "nowej aptece dla aptekarza". Zdaniem ministra projekt krytykują lobbyści, reprezentujący duże sieci aptek.

- Wystarczy popatrzeć na listę ambasadorów różnych krajów, którzy interweniowali u różnych przedstawicieli władz, w tym również u mnie w tej sprawie. Z tych krajów pochodzą również firmy, tzw. sieciowe, które robią u nas wielkie interesy i mają apetyt na jeszcze większe - powiedział Radziwiłł.

Jak mówił minister, "te kilka firm, które rozrastają się w Polsce w postaci takich sieci, chce wyciąć konkurencję w postaci indywidualnych aptekarzy, stanowiących rdzeń polskich przedsiębiorców w służbie zdrowia".

Więcej na ten temat na Polsat News.

Źródło polsatnews.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj